Strana 114 - rozhlasová tvorba
Kategorie: rozhlasová tvorba
Tipy k poslechu rádia – Martinů, Trakl, Verne, Deburau, Škvorecký a fotbal
Z hudby si dopřejeme Svatební košile Antonína Dvořáka a Nápoj lásky Gaetana Donizettiho. Poslechneme si dvě četby na pokračování a jednu premiéru rozhlasové hry. Z rozhlasového archivu naopak uslyšíme inscenaci Klicperovy Veselohry na mostě. Na její námět napsal operu Bohuslav Martinů. A právě jemu se bude věnovat Vltava po celou sobotu, protože se v Poličce otevře Centrum Bohuslava Martinů. A poprvé se v našich tipech objeví také přímá rozhlasová reportáž z fotbalu.
Tipy k poslechu rádia – Továrna na absolutno, Gogol, Lohengrin a Halík
Za poslech určitě stojí dvoudílná dramatizace románu Karla Čapka Továrna na absolutno, kterou před 20 lety režíroval Jiří Horčička. Ke slyšení budou také dvě zbrusu nové rozhlasové hry, a to v úterý ve 21.30 a potom v neděli v 19 hodin, pokaždé na Vltavě. Páteční večer připomene dílo Nikolaje Vasiljeviče Gogola a sobotní večer s operou přinese Wagnerova Lohengrina. Antonín Přidal připomene v sobotu ve svých Potulkách knihami a časem rozhlasovou osobnost Jiřího Štuchala. Do deníku břichomluvce ještě před tím – o půlnoci z pátku na sobotu – nahlédneme ve vltavské radiofonické kompozici. A už podruhé bude hostem pořadu Jak to vidí… stanice ČRo 2 – Praha Tomáš Halík.
Tipy k poslechu rádia – Četba, hry, hudba, publicistika
Ještě se vrátíme k 70. výročí německé okupace Československa. Poslechneme si několik rozhlasových her a také jednu četbu na pokračování. Poslouchat budeme soudobou vážnou hudbu, ale také písničkáře Toma Waitse. A nezapomeneme ani na poezii.
Tipy k poslechu rádia – 15. březen, Chameleon, Macbeth a Rusalka
Připomeneme si 15. březen 1939. S rozhlasovou verzí někdejší inscenace brněnského divadla Husa na Provázku Chameleon se ale vypravíme až do časů Napoleonových. A ještě hlouběji do historie (i když asi ne té skutečné) nás zavede Shakespearův Macbeth. Metropolitní opera v New Yorku dává Dvořákovu Rusalku a orchestr přitom řídí Jiří Bělohlávek. To je dobrý důvod, proč vysílat rozhlasový přenos a proč poslouchat rádio.
Tipy k poslechu rádia – Marco Polo, Ludvík Kundera, Adolf Stalin a Vojcek
Tentokrát se vypravíme na dobrodružnou výpravu s Marco Polem ve 14dílné četbě na pokračování. Poslechneme si rozhlasovou hru Ludvíka Kundery z roku 1966 Večer všech dnů a také další rozhlasovou hru, tentokrát od Jethro Spencera McIntoshe o přátelství dvou socialistů s názvem Adolf Stalin. Ludvík Kundera je také překladatelem hry Vojcek Georga Büchnera, jejíž rozhlasovou verzi uslyšíme v sobotu odpoledne. A nezapomeneme ani na hudbu. Tentokrát si poslechneme skladby Antonína Dvořáka a Modesta Petroviče Musorgského, ale také skupinu Buty.
Tipy k poslechu rádia – premiéry rozhlasových her, hudba, bible
Tentokrát nás čekají hned tři premiéry rozhlasových her. Dopřejeme si hudbu vážnou i populární, ale nezapomeneme, že ve středu začíná doba postní. Začteme se proto do bible, poslechneme si poselství papeže a dozvíme se něco o Jednotě bratrské. Antonín Přidal nám pak ještě v repríze jednoho z dílů svého úspěšného pořadu Potulky knihami a časem nabídne téma Tentokrát s jazykem na stole. A tentokrát se podíváme i na televizi. Ovšemže v rádiu a kriticky.
Hvížďala, Shakespeare, Cervantes, Elán a Bible kralická
Tentokrát nás čekají rozhlasové adaptace klasických předloh Williama Shakespeara a Miguela de Cervantese y Saavedry. Budeme se zabývat hospodářskou krizí, ale taky poslouchat hudbu, například skupiny Elán. A začneme se podrobně zabývat Biblí kralickou.