Strana 105 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Nenáhodné setkání Petra Šmahy a Oldřicha Pražana
Do konce ledna můžete v kostele Šimona a Judy – koncertní síni FOK – navštívit ve foyer a v 1. patře výstavu Oldřicha Pražana a Petra Šmahy s názvem Nenáhodné setkání. P. Šmaha studoval na Škole uměleckého řemesla v Brně a na pražské AVU. Je členem např. S.V.U. Mánes. Zabývá se expresivní malbou v duchu nové figurace. O. Pražan absolvoval LF UK, je špičkový odborník na chirurgii břicha. Jako malíř – amatér se věnuje krajinomalbě, zátiší, ale v poslední době především portrétům.
Cítit vůni barev a ponořit se do jejich tajemného kouzla
Až do 26. března bude v galerii Kavárny Corte di Angelo otevřena výstava obrazů Moniky Sichrovské s názvem Země, já v ní a ona ve mně. Autorka je absolventkou Střední umělecko-řemeslné školy se zaměřením na textilní tvorbu v Praze. V letech 1990–2002 se podílela na utváření a vedení výtvarného ateliéru pro děti Škola Hrou při ZŠ v Praze Břevnově. V letech 1994–1999 absolvovala studium na PdF UK, obor výtvarná výchova pro ZUŠ. Její životní vášní je stát před malířským stojanem a malovat, cítit vůni barev a ponořit se do jejich tajemného kouzla.
Metaforické objekty a instalace Martina Kocourka
Do 27. ledna bude v galerii Portheimka otevřena výstava moderního sochařského umění Martina Kocourka s názvem Mamince. Martin Kocourek pracuje s tradičními materiály v prostoru bez výrazných experimentů. Věnuje pozornost především skutečnému sdělení a obsahu, který se vztahuje k jeho vlastním prožitkům, než samotné formě a tvorbě konceptu. Pomocí kombinace dřeva a kovů vytváří metaforické objekty a instalace, které na diváka působí expresivně a většinou neobsahují další skryté významy.
Vnímání času, pohybu a prostoru...
Do 28. ledna můžete v Českém centru navštívit výstavu Leny Knilli a Jany Kasalové s názvem Centimetr za den. Tématem výstavy je vnímání času, putování životem, pohyb a naše (možná marná) snaha tyto změny dokumentovat. L. Knilli se zabývá životností objektů, kterými se obklopujeme, a oděvy, do kterých se halíme. J. Kasalová se ve vystavených pracích zaměřuje na naše místo v čase. Zasahuje do turistických tištěných map, řezem je přetváří do nových tvarů a konfigurací. Obě autorky nás nabádají k vnímání nejistoty a pomíjivosti času a prostoru i k přijmutí tohoto faktu.
Afrika očima cestovatelů Marie a Oldřicha Mikušových
Do 30. ledna bude v Galerii Nora (Rámování, Truhlářská ul.) otevřena výstava fotografií Marie a Oldřicha Mikušových s názvem Od Zambezi až k Nilu. Před pár lety se M. Mikušová vrátila z Jihoafrické republiky, kde žila šest let a kam se stále vrací, protože její manžel O. Mikuš v této zemi žije a pracuje. O Africe se říká, že kdo ji jednou navštíví, musí se vrátit. Na každého zapůsobí svojí exotikou, místy téměř netknutou civilizací, a prostorem. Fotografie, které uvidíte na výstavě, byly pořízeny v průběhu transafrické expedice v roce 2011. Od 1. února bude výstava přemístěna do Galerie Nora (Gorazdova ul.).
Ty a já
Zhruba do poloviny ledna bude v galerii klubu K4 prodloužena konceptuální fotografická výstava Lindy Páleníkové s názvem I – You Já – Ty. Výstava osciluje mezi citátem Simone de Beauvoir „Žena se ženou nerodí, ale stává“ a vyjádřením topmodelky Kate Moss „Nic nechutná tak skvěle jako pocit štíhlosti“. Linda Páleníková je čerstvou absolventkou Katedry fotografie FAMU.
Orchestr Berg se představuje v Městské knihovně Praha
Do 12. února se můžete v hlavní hale Městské knihovny Praha zaposlouchat do poslechové výstavy orchestru Berg. Nahrávky šesti premiér mladých skladatelů vycházejí na CD jako příloha prvního lednového vydání Literárních novin a budou také od 1. 1. 2012 k dispozici na www.nuberg.cz. Veřejnost se tak může zapojit a hlasovat o nejlepší skladbě pohodlně online nebo na místě – přímo v Městské knihovně. Všechny hlasy budou navíc slosovány o ceny. O vítězi rozhoduje také odborná porota. Další varianty výstavy najdete v divadle Archa od 14. ledna a také na Nové scéně Národního divadla od 25. ledna. .