Strana 58 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Vitrážní dílna Glassic v Maďarském Institutu
Jen do zítřka 23. listopadu můžete v Maďarském institutu vidět výstavu vitrážní dílny Glassic. Vitrážní dílna Glassic Antala Morvaye a jeho dcery Kristiny Morvayové působí ve slovenském Komárně. Byla založená v roce 2004. Lampy, obrazy a další ozdobné předměty zhotovují pomocí techniky Tiffany. Na návrh a přípravu kladou značný důraz. Jejich produkty vznikají na základě vlastních návrhů. Při konkrétní objednávce celý proces začíná pohovorem, kde získají informace o žádaných parametrech. Na základě toho se vytvoří návrhy.
Malebné obrazy Prahy Miroslava Váchy
Do Štědrého dne, tedy do 24. prosince, bude v Record galerii a klubu otevřena výstava Miroslava Váchy Obrazy překrásné Prahy. Zimní Praha je srdeční záležitostí autora. Ten se narodil v Praze v roce 1951. Vystudoval operní zpěv na státní konzervatoři v Praze a jako sólista působil v několika operních divadlech. Od roku 1990 je členem Pražského filharmonického sboru. Vztah k výtvarnému umění zdědil po otci, u kterého získal první zkušenosti s malbou již v dětství. Znalosti malířských technik si osvojil soukromým studiem a návštěvami světových galerií. Inspiraci k vlastní tvorbě čerpá hlavně z procházek Starým Městem a přírodou. Absolvoval desítky vlastních i společných výstav.
Objekty Beatrix Szörényi a Katariny Šević v Etc.
Do 16. prosince můžete v etc. galerii vidět výstavu Beatrix Szörényi a Katariny Šević Referenční objekty. Pro svou výstavu vytvořily umělkyně instalaci-misanscénu vyzývající diváky, aby se pohodlně uvelebili a nechali na sebe působit dialog obou umělkyň o blízkosti, nebo naopak rozličnosti uměleckých přístupů, pracovních postupů či osobní historie vyvstávající v objektech. Součástí výstavy je také publikace, jež pojednává o myšlenkách spjatých s objekty, dějinami umění či designu a rovněž o tom, jakou roli hrají objekty při utváření příběhů. Výstava v etc. galerii je pokračováním spolupráce obou umělkyň.
Nezapomenutelné stepi a tajgy
Pouze do 23. listopadu můžete v prostorách bývalého kina Sparta vidět první výstavu projektu Otevíráme východní cestu. Jde o výstavu sibiřských obrazů, fotografií, nahrávek a zápisků, které vznikly během mezinárodní výměny mládeže pod dozorem výtvarnice Nadi Verner a znalce sibiřských poměrů Richarda Smejkala. Výstavě předcházelo rozhodnutí skupiny mladých lidí, kteří se na jaře domluvili, že pojedou společně malovat do krasnojarské oblasti. Na konci srpna strávila tato česká výprava dva týdny ve stepi a na řece Maně spolu se svými nově objevenými ruskými přáteli. Nezapomenutelné ze stepi a tajgy vystavují ve svých obrazech.
Stano Masár očima Miry Putišové-Sikorové
Zhruba do 8. prosince můžete v galerii Slovenského institutu navštívit konceptuální výstavu s názvem Stano Masár očima Miry Putišové-Sikorové: Nesnesitelná všednost bytí. Objekty Stana Masára charakterizují prvky humoru, neočekávaná spojení vztahů a redefinování smyslu či základního určení předmětů z běžné reality – ready mades -, které jsou základem těchto objektů. Autorova strategie vychází z konceptuálního umění ve smyslu abstrahování/očišťování od jakýchkoliv příměsí a směřuje k přehodnocení konceptu vkládáním dalších kontextů i přes parafráze a experiment, které jsou provokací běžných očekávání a vizuálních zkušeností. Jeho důležitým nástrojem je manipulace – odráží se ve vzniku nových možností pro čtení významů a souvislostí zakódovaných v objektech a instalacích, které vystupují jako realita formovaná jinými pravidly.
Architekt Eduard Hnilička v YMCE
Do 7. ledna můžete v pasáži paláce YMCA vidět podrobnou dokumentační výstavu s názvem Architekt Eduard Hnilička, autor Paláce YMCA (1887–1967). Architekt, urbanista, malíř, grafik, ilustrátor, typograf, fotograf, dokumentátor, jeden z polozapomenutých tvůrců prvorepublikové Prahy a dalších lokalit Eduard Hnilička patřil ke generaci architektů moderního klasicismu, kteří svou tvorbou nijak závratně neměnili tvář měst a venkova, ale jejich pilná práce pomohla k urbanismu kvalitnímu a oku libému. V době rozmachu stavebnictví a podpory soukromého bydlení se uplatnil s dalšími předními architekty při tvorbě kvalitních obytných kolonií, technických staveb, činžovních domů a především škol. Byl také nadaným malířem a tvořil drobnou užitou grafiku.
Skupina Rastr a pocta Bedřichu Smetanovi
Do 15. prosince bude v galerii Podkroví otevřena výstava obrazů a fotografií skupiny Rastr art Má vlast. Výstava se koná k poctě Bedřicha Smetany a při příležitosti 130. výročí uvedení cyklu Má vlast. Skupina s názvem Rastr je volným sdružením čtyř umělců: Miloše Englbertha, Jindřicha Hájka, Jakuba Kándla (malíři) a Jiřího Machta (fotograf). Toto seskupení není jen náhodným přátelským spolkem, ale vychází ze společného názoru odkazujícího ke klasické realistické malbě. Ta u nás ve srovnání se zahraničím není tak rozšířená a na tento fakt upozorňují právě tito umělci inspirovaní mezinárodní tvorbou. Protože jak dokazují stále častější příklady z evropského i amerického výtvarného umění, malba se prosazuje jako možná interpretace skutečnosti pojímaná skrz „rastr“ současného vidění světa.