Strana 37 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
Jablonec - město - bižuterie
Do 12. května můžete na Ministerstvu kultury zhlédnout sérii výstav na téma jablonecké bižuterie a města Jablonce nad Nisou. Jablonecké poklady aneb Od skleněných kamínků k majestátným kamenům je název mimořádného výstavního projektu, kterým se Jablonec nad Nisou prezentuje v prostorách Nosticova paláce v Praze. Prezentace si klade za cíl představit Jablonec nad Nisou jako město, jehož bohatství a rozkvět jsou založeny na bižuterních kamenech a skleněných perlách. Právě díky vzkvétajícímu obchodu s těmito artikly byly vystavěny desítky honosných paláců, které vesměs sloužily jako exportní domy nebo často jako sídla veřejných institucí.
Barvy a napětí v tvorbě Kláry Vystrčilové
Do 30. dubna můžete v galerii NoD zhlédnout výstavu obrazů Kláry Vystrčilové Černé světlo. Klára Vystrčilová studuje pražskou AVU. Začíná se v poslední době objevovat v pražských výstavních prostorách poměrně často. Pro galerii NoD vytvořila kolekci výrazně barevných kreseb pastelkami spolu s jedním černým rozměrným obrazem, kterým se vlastně odpoutává od předešlé tvorby. Patří k umělkyním, které se pohybují na rozhraní mezi různými výtvarnými oblastmi. To jí přináší široké možnosti inspirace. Zabývá se hlavně malbou, kresbou, ale také designem a módou. Tyto sféry svého zájmu se snaží odlišit, i když neodmítá určité vzájemné propojení. Autorčiny obrazy jsou často výrazně barevné, projevuje v nich smysl pro ornament, pro živé střídání a prolínání tvarů. Dynamický rytmus se propojuje s volně pojímaným řádem. Přitom do nich vstupují i nahodilé struktury, které do jejího projevu vnášejí napětí.
Alén Diviš v Milleniu
Do 12. května bude v galerii Millennium otevřena výstava kreseb Aléna Diviše. V dubnu uplyne 113 let od chvíle, kdy se v Blatě u Poděbrad narodil. Galerie Millennium uspořádala tomuto kreslíři, malíři a ilustrátorovi výstavu, která nese název Kresby. Navazuje na stejnojmennou expozici uspořádanou na podzim 2012 Českým centrem v Paříži. Kolekce, která je vystavena v galerii Millennium, pochází ze soukromých sbírek, kresby i malby jsou běžně nedostupné, a tak má divák jedinečnou možnost zhlédnout tvorbu tohoto mimořádného autora. U příležitosti pařížské výstavy bylo navíc restaurováno na deset jeho zcela neznámých kreseb, které jsou zde v Čechách představeny vůbec poprvé.
Svatava Hakenová: "Nebojte se a ukažte svá díla"
Svatava Hakenová sice výtvarnou školu nestudovala, ale láska k malbě ji přivedla alespoň k absolutoriu kurzu kresby a malby v Hradci Králové. Malování se věnuje ve svém volném čase a přináší jí hlavně uvolnění a relaxaci po náročném pracovním dni. Svatava se vyučila dámskou krejčovou, ale osud jí přichystal jiné povolání, které ji živí. Získala osvědčení Investiční specialista, absolvovala Finanční akademii a získala certifikaci ČNB. Od roku 2004 pracuje pro Broker Consulting jako finanční specialista. Není divu, že ze světa financí ráda uniká do světa plného barev.
Hadí plémě Josefa Loudy
Do 30. dubna můžete v klubu My Way zhlédnout výstavu aktů a fotografií Josefa Loudy Hadí plémě. Rodák z Klatov se učil zedníkem. Potom studoval střední školu stavební. Po vojenské službě nastoupil u Pražských silničních a vodohospodářských staveb. Ač nestraník, skončil po prověrkách v roce 1971 na 22 let ve Sběrných surovinách. Dálkově vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1993 nastoupil do PR Novy. Od roku 2000 je nezávislým fotografem a publicistou. Sepsal stovky článků, reportáží a rozhovorů. Je trojnásobným vítězem soutěže Praha fotografická.
Krajiny obrácené na hlavu - krajiny Barbory Pichové
Do 9. května můžete v hlavním prostoru studentského klubu K4 zhlédnout první veřejnou výstavu fotografií Báry Pichové s názvem Stínové krajiny. Autorkou výstavy je Barbora Pichová, fotografka a studentka oboru Prezentace a ochrana kulturního dědictví na Filozofické fakultě UHK. Komorní cyklus fotografií Barbory Pichové odkazuje ke krajinám, v nichž sen je podstatnější než realita. Krajinám obráceným na hlavu, protože teprve pak jejich svět dostává svůj smysl. Fotografie reálných snů tvořených křehkými stíny a obrazy, pomíjivou hladinou kaluží a podezřelými ekosystémy temných zákoutí. Fotografie jako jeden z jazyků, kterými mluví poezie.
Něžný barbar Vladimír Boudník
Do 5. května můžete v galerii Moderna zhlédnout výstavu Vladimíra Boudníka s názvem Něžný barbar. Výstava nabízí na 30 prací Vladimíra Boudníka z let 1958–1966 a je především zaměřena na Boudníkovy barevné monotypy. Divák ovšem nebude ochuzen ani o Rorschachovy testy, derealizace, dřevořezy, aktivní grafiky, strukturální grafiky, magnetické grafiky, originální aktivní lepty a kresby. Vladimír Boudník má v kontextu české moderní grafiky poválečného období zakladatelský význam. Tento nekonformní umělec zasvětil svůj život realizaci humanistické vize „uměním spasit svět“.