Strana 4 - film-recenze
Kategorie: film-recenze
Válečný kůň: Spielbergova staromilská klasičnost už přesáhla meze soudnosti

Poslední tvůrčí počin slavného režiséra Stevena Spielberga se nedočkal příliš mnoha pozitivních reakcí. Posbíral sice šest oscarových nominací (většinu v technických kategoriích), ale žádnou z nich ve zlatou sošku neproměnil. Snímku se nejvíce vyčítá jeho okázalá kýčovitost a citová manipulace s diváky. Vyskytla se ovšem i menší skupinka recenzentů, jež si Válečného koně pochvaluje a tvrdí, že negativní přístup k Spielbergově novince pouze zavání jejím nepochopením, neboť je to dílo, které svým stylem upomíná na klasické hollywoodské filmy, a zároveň výtvor s poměrně odvážnou strukturou vyprávění.
Mezi vlky: Liam Neeson hledá životní pravdy mezi tlupou digitálních masožravců

Mezi vlky patří k filmům, které tak trochu matou svojí reklamní kampaní. Skrze svoji plakátovou a především trailerovou propagaci totiž naznačuje, že se jedná o velmi akční podívanou, v níž se parta drsných chlápků snaží přežít střet s nehostinnou aljašskou krajinou a rozzuřenými vlky, jimž musí čelit po havárii letadla. Přihlédneme-li navíc ke jménu režiséra Joea Carnahana (tvůrce nového A-Teamu) a hlavní herecké hvězdy Liama Neesona, na stará kolena etablované akční ikony (96 hodin), měli bychom si výchozí premisu o žánru této novinky potvrdit. Mezi vlky ale nakonec vypadá docela jinak, než jak slibovala jeho kampaň, byť základní nastínění děje nikterak nelhalo.
Žena v černém - zlom v Radcliffově kariéře nenastal

Nový horor Žena v černém může diváka poněkud mást. V hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe, kterému ještě asi chvilku potrvá, než se z Harryho Pottera stane hercem více rovin. Snímek vstupuje do kin s na horor neobvykle nízkým ratingem, do 12 let nepřístupný a v multiplexech je uváděn jako dětské představení v malých sálech a za doprovodu upoutávek na nové pohádky. Zároveň je Žena v černém dílem Jamese Watkinsona, jehož Jezero smrti (2008) dětským představením rozhodně nebylo, leda byste své robě chtěli navždy umlčet. Tak jak to s tou Ženou v černém vlastně je? Je to horor pro dospělé, nebo milý bubák pod postel?
Březnové filmové novinky s Titány, vlky a fotbalisty

Oscaři jsou za námi, zvítězil černobílý a němý The Artist, v technických kategoriích převažoval Hugo a jeho velký objev. Nyní je potřeba se plně soustředit na rok 2012. Připomínkou toho loňského je ještě Železná lady a Musíme si promluvit o Kevinovi, ale John Carter a Hněv Titánů přinesou první dva pořádné letošní blockbustery. Na své si přijdou ale i ti, co vyhledávají alternativní evropské tituly či uslzenou romantiku, a český film uvede na scénu seriálovou adaptaci.
Stud Stevena McQueena je zhmotněním prázdnoty a odcizení

Nahota, masturbace, prázdnota, porno, nevěra, deprese a smrt. Stud je v pořadí druhým celovečerním snímkem oceňovaného Stevena McQueena. Stejně jako v předešlém Hladu (2008) nebude nic zakrývat. A stejně jako v předešlém Hladu dá možnost hercům zahrát si svou životní roli.
Den zrady: trpký zrod politického žraloka

George Clooney je v USA poměrně dobře známý vysokou mírou společenské a politické angažovanosti (např. ve válečném konfliktu v súdánském Dárfúru). Clooneyho zanícení pro témata veřejného života se odráží i v některých jeho filmech, nejvíce pak asi ve vlastním režijním počinu Dobrou noc a hodně štěstí (2005), vyprávějícím o krušné éře mccarthismu. Politickým tématem se zabývá i jeho poslední dílo Den zrady, pod nímž je tento šarmantní chlapík opět podepsán jako režisér (a jeden ze scenáristů).
Kouzlo íránské kinematografie v Rozchodu Nadera a Simin

Íránská kinematografie si získává fanoušky převážně na mezinárodních filmových festivalech. Do širší distribuce se obvykle nedostává. Z úzkého festivalového záběru se ovšem nyní podařilo vystoupit dramatu, v němž režisér a scenárista v jedné osobě Asghar Farhadi dokázal pravdivě zobrazit současný Írán a zároveň oslovit mezinárodní publikum nadčasovým tématem manželského vztahu. A nejedná se o jen tak nějaké drama. Obdiv a ovace získal Rozchod Nadera a Simin na Berlinale, kde je proměnil ve Zlatého medvěda a oba protagonisty v držitele hlavní ceny a stal se kandidátem na Oscara za cizojazyčný film.