výtvarné umění
Sochy trochu jinak
Zahrada pražského hotelu Kempinsky v dubnu ožila netradičními sochami italského umělce Marca di Piazza. Je zde vystaveno 12 soch, které tvoří souhrn jeho poslední tvorby. Při jejich výrobě Piazza pracoval s nerezovou ocelí a patinovaným železem. Sochy jsou určeny především pro umístění v exteriéru. Italský malíř a sochař v současné době žije a tvoří v Německu. Jeho umělecká díla se nacházejí v soukromých i veřejných sbírkách ve více než 20 zemích světa. U nás je můžete vidět do konce října 2011.
Na „schovku“ se sklem
Hlavní budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze dala až do 23. října prostor 25 mladým zástupcům sklářského umění u nás. Ti se snaží o kreativní hledání nového uměleckého rázu i technologických možností. Výstava aktivně reaguje na prostor stálé expozice muzea. Oživuje jej a dává vystavená díla do nečekaných souvislostí. Ukrývá je a v divákovi vyvolává pocit hry na schovávanou. Přijďte si zahrát na „schovku“ i Vy!
Módní časopisy v ohrožení
Snem dnešních mladých fotografů není dostat se na titulní stranu prestižního módního časopisu, jak tomu dříve bývalo. Současná mladá generace chce oslovit lidi prostřednictvím svých blogů na internetu a ukázat nám svůj mladý pohled na svět, ve kterém žijeme. Díla z internetových módních blogů jsou v těchto dnech k vidění v pražské galerii Langhans. Fotografická výstava potrvá do 9. července a nese název Wow And Now / Znovuzrození módní fotografie.
Pražské bienále popáté
Jedna z nejvýznamnějších výtvarných a fotografických akcí tohoto roku, přehlídka Prague Biennale 5 / Prague Biennale Photo 2, byla zahájena 19. května ve futuristické budově Microny v Praze – Modřanech. Cílem bienále je propojit současnou českou a světovou výtvarnou scénu. Letos plně využívá prostoru, který budova výtvarníkům nabízí. Bienále je rozděleno do tří makrosekcí: Expanded Painting, Art In General a Focus Italy. Vystavuje zde téměř 200 umělců a jejich díla jsou vám k dispozici do 11. září.
Porod není tabu
Výstava s názvem Umění porodit by nás měla vyprovokovat k zamyšlení se nad tím, jak jsme byli stvořeni. Jaké to bylo před naším příchodem na tento svět? Jaké to bylo v průběhu našeho přicházení? Zkusme se tedy zamyslet a najít odpovědi na tyto otázky v pražské Artinbox Gallery do 5. června. Porod je bohužel do jisté míry tématem tabuizovaným. Ale neměl by jím být. Vždyť co je nám přirozenější než náš zrod a naše smrt? Mezi autory této kolektivní výstavy nalezneme například jméno Veroniky Bromové nebo Kurta Gebauera.
Hvězdy evropského filmu nejen na filmovém plátně
V pražské Galerii Břehová jsou momentálně k vidění hvězdy evropského filmu. Tentokrát ne však na filmovém plátně, nýbrž na plátně malířském. Český nezávislý mladý malíř a designér Richard Augustin zde vystavuje portréty známých evropských herců a hereček. Jmenujme například Federica Felliniho, Paula Belmonda nebo Sophii Loren. O tom, jak jsou obrazy věrohodné a zdařilé, se přijďte přesvědčit do 12. června.
Figurální tvorba Jiřího Načeradského
V pražské Galerii Zlatá Husa vystavuje svá díla vůdčí osobnost tvorby tzv. nové figurace 60. let 20. století Jiří Načeradský. Nová figurace navazovala na groteskní tendence v českém umění a v literatuře je známá pod názvem magický realizmus. V 70. letech Načeradský přešel od figurace k zobrazení mechanizmů, od malby k akrylu, a jeho díla měla silně erotický náboj, 80. léta pak byla dobou návratu k figuraci, ovšem groteskně deformované. Od 90. let se navíc věnuje i pedagogické činnosti.