výtvarné umění
Grafiky Kamily Ženaté tentokrát již naposled

Do 8. března můžete v galerii Ars Diva navštívit prodejní výstavu Kamily Ženaté Posledních 100 – grafika a kresba – zapomenuté desky z archivu autorky z let 1978–2005. Výstava je definitivní tečkou za autorčinou grafickou tvorbou, kterou ukončila v roce 2005. Česká výtvarnice a skupinová psychoanalytička Kamila Ženatá působí na pražské umělecké scéně již od roku 1980, kdy ukončila své umělecké vzdělání na AVU. Je kreativní všestrannou osobností, která se plně zapojuje do současného uměleckého dění a reaguje na aktuální problémy dnešního světa. Ke svému uměleckému vyjádření využívá výtvarných (malba, fotografie, videoinstalace) i literárních prostředků.
Vladislav Mašata a jeho myšlenka formy

Do 10. února bude v galerii Nová síň otevřena výstava Vladislava Mašaty Myšlenky formy. Sochař Vladislav Mašata vystavuje v Nové síni již potřetí a pokaždé přichází s novými jak formovými, tak obsahovými náměty. V tvorbě Vladislava Mašaty je vždy prvotní forma, která má sama o sobě své významy. Ta je představována v rámci figurálního zpracování. Výstava ukazuje, že i forma má myšlenku, a celkově pak vyjadřuje autorův zájem o člověka, jeho psychiku i podléhání nevědomým instinktům a také o dnešní dobu, která tuto psychiku stimuluje.
Koláže Svetozára Plesníka

Nejméně do 28. února bude v Obrazárně Kamenný stůl otevřena výstava Svetozára Plesníka Tango pro nůžky (koláže). Autor výstavy tvořil své první koláže již začátkem devadesátých let. V jejich obsahu se nebojí žertu, hádanky, humoru, karikatury, politiky, erotiky, ale i hlubších filozofických jinotajů provokujících k zamyšlení. Vystavené koláže jsou tisky připravené k prodeji, stejně jako jejich originály v depozitu. Svetozár Plesník je také uznávaným fotografem, často dokumentuje kulturní události a publikuje.
Petr Flíček: "Život je zázrak"

Do 16. února můžete v kavárně a knihkupectví Řehoř Samsa vidět výstavu fotografií na plátně Petra Flíčka. Petr Flíček je fotografem již řadu let, fotografuje především akty a společenské akce. Jeho motto je: „Jsem v neustálém úžasu nad světem, který mě obklopuje… Život je zázrak. Těší mě, když se mi podaří zachytit alespoň zlomek té krásy.“
Retrospektivní výstava Karla Malicha v Jízdárně Pražského hradu

Do 8. května bude v Jízdárně Pražského hradu otevřena významná retrospektiva z díla Karla Malicha. Karel Malich je v českém umění novátorem, jehož význam je srovnatelný snad jen s přínosem Františka Kupky, světově uznávaného zakladatele abstrakce. Malichovo převratné dílo utváří schopnost zachytit světlo a proudění energií. Je založené na nadání, které umožňuje zhmotnit neviditelné a zobrazit to, co zůstává jen tušené. Je v něm vepsáno poznání vyplývající ze soustavného hledání a také předávání zkušeností z okamžiků osvícení. Na rozdíl od většiny umělců Malich pouze nepřejímá zavedené postupy, ale objevuje – v moderním umění nemají jeho drátěné plastiky obdoby, jedná se o svébytné a původní médium, které dokonale ovládl. To samé platí o pastelech, které kombinuje s temperovými barvami. Retrospektivní výstava v Jízdárně Pražského hradu představuje tvorbu Karla Malicha způsobem, který odpovídá jeho objevitelskému charakteru. Podařilo se na ní soustředit tři stovky děl vzniklých v období posledních padesáti let, přičemž řada z nich je zde k vidění poprvé.
Obaly v Národním zemědělském muzeu

Národní zemědělské muzeum má stále otevřenou první část dlouhodobé výstavy Od věku sloužím člověku, která je věnována obalům. Obaly jsou všude kolem nás a bez nich bychom si těžko dokázali představit normální život. Obaly chrání potraviny před zkažením, umožňují snadnější transport, chrání obsah výrobku před nežádoucími škůdci, umožňují nám potraviny konzumovat a plní mnoho dalších funkcí. A právě obalům a jejich recyklaci je věnovaná výstava v Národním zemědělském muzeu, která je integrální součástí školního vzdělávacího programu společnosti EKO-KOM. Výstava představuje časovou osu vývoje obalů z různých prostředí od historie až po současnost (včetně dobývání vesmíru) a stále pokračující snahu lidstva o jejich objemovou minimalizaci a zároveň o maximalizaci jejich funkcí. Neboť právě obaly nás provázejí po staletí a tvoří významnou část našich životů, stejně jako byly nepostradatelnou součástí každodenního života našich předků. Cílem výstavy je zábavnou a interaktivní formou propagovat téma třídění a recyklace obalů. Výstavu iniciovali výtvarníci David Böhm a Jiří Franta.
Chiara Fumai ve Futuře

Do 24. února můžete v centru současného umění Futura vidět výstavu italské umělkyně Chiary Fumai s názvem Follow this you bitches. Chiara Fumai, účastnice letošní dOCUMENTY 13, pracuje s reálnými historickými postavami, které nechává jakožto médium svými ústy promlouvat k publiku. Přestože jsou feministická východiska od její práce neoddělitelná, vymyká se veškerým kategoriím a spíše v jednom bodě spojuje skutečnost i fantastické, současné i uplynulé, stejně jako vážné i ironické. V rámci osvobozování se od místa a času představuje ve Futuře dvě instalace více či méně založené na svých performancích.