výtvarné umění
Jiří Winter Neprakta: "Miluju vyhraněné situace"

Do 24. února můžete v Galerii Josefa Adamce navštívit výstavu Jiřího Wintera Neprakty Tak i onak, představující známé i zcela neznámé dílo slavného karikaturisty. Výstava se zaměřuje na jeho práce s náboženskou tematikou. A právě spojení duchovna, výtvarna a humoru může nám, křesťanům, přinést nejen potěšení, ale i pootevření nových zajímavých obzorů. „Nejradši maluju situace. Pokud možno vyhraněné. Musí se něco dít. Člověk na takovém obrázku má stát tváří v tvář proti osudu. Odsouzenec proti katovi, vojevůdce bez vojska proti přesile nepřátel, dívka, která přišla pozdě domů, proti rozzuřenému tatínkovi. A v tu chvíli musí ten, kdo je poražený, nebo ten, kdo poráží, říci něco, co celou situaci změní v legraci…“ (Jiří Winter Neprakta).
Šest malířů posledních tří generací současné malby v Rudolfinu

Do 10. března můžete v galerii Rudolfinum navštívit výstavu současné malby Motýlí efekt – Véla, Štech, Typlt, Gerboc, Pitín, Petrbok. Výstava představuje reprezentativní výběr děl šesti malířů posledních tří generací, kteří se ve své tvorbě snaží postihnout mezníky současného společenského a kulturního vývoje. Vladimír Véla, Adam Štech, Lubomír Typlt, Martin Gerboc, Daniel Pitín a Jiří Petrbok prostřednictvím jednotícího média, kterým je obraz, tyto mezníky interpretují a reflektují nejrůznějšími přístupy. Od touhy po společném „meziprostoru“ přes hledání nového formátování příběhu ke kritickému čtení obrazu a v neposlední řadě také inicializací témat zrcadlení rovin, které nastavuje samotná „realita“.
Petr Zhoř si rád hraje se světlem

Do 15. února bude v Topičově klubu otevřena výstava fotografií a fotomontáží Petra Zhoře Světlo a tváře. Fotografie Petra Zhoře jsou originální nejen svou koloristikou, ale zejména způsobem, jakým je v nich použito světlo. Jeho fotografie, odhlédneme-li např. od portrétního žánru a dalších fotografií, v nichž světlo není protagonistou, oscilují mezi přesnými konturami figurín a mezi světelnou kaligrafií. Světlem autor vytváří na jedné straně dynamicky průrazné siluety zobrazovaných věcí, na druhé straně vstupuje samo světlo do obrazu jako autonomní živel, který po sobě zanechává neklidně zjitřenou stopu. Klidnější trsy i explozivní gejzíry světla se střídají s lineárními světelnými drahami, je to fyzikální děj pohybu fotonů a zároveň umělecké pořádání náhody.
Ztroskotanci v kresbách Jaroslava Blažka

Do 22. února bude v knihovně Libri Prohibiti otevřena výstava Ztroskotanci v kresbách Jaroslava Blažka. Před studiem na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1952–1958 (u profesorů Holého a Rady) studoval také krátce na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde získal již dobré znalosti malířského řemesla, a přišel na akademii mnohem lépe připravený než jeho spolužáci. Právě tady v jeho obrazech již najdeme zaujetí pro světlo a slunce a živelnou radost z jasnosti barev. Ač zůstává posléze trvale v Praze, neztrácí ani kousíček ze své přirozenosti a zdravé venkovské mentality. Nosí v sobě mládí prožité v Kosticích, vzpomínky na maminku, rytmus a poezii lidového umění. Tyto nesentimentální, lidsky prosté reminiscence přetavuje do osobité výtvarné řeči. Téměř každý autor obrátil alespoň letmý pohled ke vzorům. Jaroslavu Blažkovi imponuje malířské dílo Chagallovo, obdivuje kresbu Matissovu a Picassovu a cení si tvorby Legérovy. Autor postupně rád experimentuje s barevnou hmotou, kterou často nanáší v hutných strukturách a vnáší do ní tak prvek robustní stavebnosti a neiluzivní prostorovosti.
Poslední výběr Zlatého fondu NMF

Do 30. dubna můžete v předsálí Kongresového centra ČNB navštívit výstavu Zlatý fond Národního muzea fotografie – Výběr devátý… a poslední. Zlatý fond NMF je první a základní sbírkou Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci. Prestižní kolekce, jež vznikala postupně v letech 2002–2004, je založena na darování jedné autorské fotografie od každého dárce. Sestává z 220 snímků všech žánrů od současných českých fotografů žijících v České republice i v zahraničí. Její založení inicioval a koncepci vytvořil MgA. Ivo Gil se spoluzakladateli MgA. Tomášem Dvořákem a doc. Jaroslavem Prokopem. Národní muzeum fotografie a Česká národní banka vytvořily v roce 2005 desetiletý projekt výstav tematických souborů ze Zlatého fondu NMF. Každoročně se tak v prostorách Kongresového centra ČNB představovala vybraná část této unikátní kolekce.
Bromografie Františka Drtikola u Josefa Sudka

Do 21. dubna bude v „horní“ galerii Josefa Sudka otevřena výstava děl Františka Drtikola s názvem Bromografie. Výstava připomíná část fotografického odkazu Františka Drtikola z 20. let minulého století, kdy umělec spolupracoval s poděbradskou firmou Bromografia. Zahrnuje ukázky zátiší, řadu jedinečných aktů vytvořených v duchu pozdní secese, aranžované práce ve stylu art deco i avantgardou ovlivněnou kompozici z poloviny desetiletí. V době konjunktury Drtikolova ateliéru i jeho vrcholného společenského uznání umožnila spolupráce s touto firmou větší rozšíření autorových děl mezi milovníky umělecké fotografie.
Setkávání fotografů s fotografy

Do 1. března můžete v Galerii na úřadě navštívit výstavu Svazu českých fotografů s názvem Setkávání. Výstava Setkávání navazuje na tradice svazového vystavování. Na rozdíl od členských výstav nejde o formu salonu, ale o expozici výběrovou. Výběr zahrnuje nejrůznější oblasti tvorby členů SČF tematizující naši současnost a její proměny. Setkávají se zde fotografové napříč věkem, zaměřením i přístupem k fotografické tvorbě. Výstava navazuje na již realizované tři obdobné akce. Aktuální výběr prostřednictvím jednotlivých úspěšných snímků představuje nejen fotografy, ale i akce pořádané SČF.