výtvarné umění
Země se otáčí a vše z ní sklouzává

Do 15. března můžete v galerii Hunt Kastner vidět výstavu s názvem Země se otáčí a vše z ní sklouzává. Výstava sleduje propad časoprostorové metafyziky, konceptuálního univerza, negativní formy a absence obrácené v prezenci do melancholické krajiny, nekonečného chladu a světelného rozptylu, kde marně hledáme horizont a referenční bod. Povrch mraků splývá se sněhovou pokrývkou svahu natolik, že horolezec má problém rozeznat, kde je před ním pevná půda a kde je jen propast zakrytá oblakem. Třetí dimenze byla pokořena a ze čtvrté se snažíme malátně vystoupit. Bílá je barva prostupující celým moderním dvacátým stoletím. Splňuje představy modernismu, racionalismu, kolonialismu, rasismu, purismu, minimalismu, konceptualismu, arte povera, redukcionismu…
Čtvero ročních dob v podání Marie Blaboliové

Zhruba do 28. února bude v Liliové 8 otevřena výstava Marie Blabolilové s názvem Jaro, léto, podzim, zima. Tvorba Marie Blabolilové je od začátku nezávislá, svébytná a charakteristická osobitým, nesentimentálním, přesným, a přece citlivým viděním světa a svéráznými uměleckými přístupy, ve kterých opět uplatňuje své brilantní grafické vidění a originálně využívá rastru a s ním související techniky malby na linoleum a užití malířského válečku. Vytvořila si pro sebe charakteristickou ikonografii opuštěnosti, civilních zákoutí, zátiší, interiérů a krajiny, stromů a rostlin, kde se s výjimkou ukřižovaného plechového Krista ze zastavení Božích muk nevyskytuje lidská postava. Člověk je přítomen právě skrze onu opuštěnost své stopy v krajině. Její tvorba se hlásí k intimním existenciálním proudům našeho výtvarného umění a je zastoupena v řadě významných veřejných i soukromých sbírek. Jako grafička získala řadu ocenění a v poslední době se začíná dostávat zasloužené pozornosti i jejímu malířskému výrazu.
O zralosti filozofického poslání vypovídají práce Lyubena Petrova

Do 31. ledna bude v galerii Kurzů malování a kreslení – galerie Mainerová otevřena výstava obrazů Lyubena Petrova s názvem Po Apokalypse. Narodil se v Burgasu a malovat začal ještě jako žák v přímořském městě a nakonec absolvoval Akademii výtvarných umění v Sofii, specializace nástěnná malba. V roce 2011 získal magisterský titul v Ateliéru malby II prof. Martina Mainera na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Je překvapivé, že ve svém věku má za sebou již několik samostatných výstav a účast na více než dvaceti společných výstavách a workshopech. Část výstavy obsahuje jeho životní tematický pohled vyjádřený antropomorfními figurami králíků a psů. Tentokrát reálné alegoricko-satirické práce vypovídají o zralosti filozofického poslání mladého autora.
Lenka Přechová čerpá ponaučení a inspiraci z výstav

Do 15. února bude v prostorách výstavní síně informačního střediska ČSSD přístupná výstava obrazů Lenky Přechové pořádaná uměleckým spolkem Kompas. Sama autorka pravidelně navštěvuje výstavy a jiné kulturní akce a čerpá z nich ponaučení a inspiraci, ovšem bez toho, že by se snažila někoho napodobovat, je naopak ve svém projevu velice vyhraněná a zvláštní, což se týká nejen její malby, ale i charakteru osobnosti. I když k výtvarnému umění došla osobní cestou, tedy samostudiem odborné literatury a systematickou dlouhodobou analýzou veškerých zhlédnutých děl, neznamená to, že by se v našem výtvarném světě nalézala na vedlejší koleji.
Vděčnost k životu

Do 3. března bude v galerii Senátu ČR otevřena výstava s názvem Modlitba za život. Výstava je zaměřena, jak sám název napovídá, na duchovní rozměr, prezentaci tvůrčí síly člověka a vděčnosti k životu. Jsou zde vystaveny bronzové plastiky, skleněné plastiky, koláže, grafiky a malby od pardubických výtvarníků Františka Zálabského, Jiřího Nekováře, Petra Miláčka a Martina Doška.
FRAME 012 v Leica gallery

Do 10. února můžete v Leica gallery vidět výstavu vítězných prací fotografické soutěže FRAME 012. Soutěže, která je každoročně otevřena pro mladé profesionály a studenty fotografických škol z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, se letos zúčastnilo celkem 101 fotografů s počtem 130 prací. Na slavnostní vernisáži převzali svá ocenění nejen vítězové soutěže, ale současně byla již tradičně udělena speciální cena Leica Gallery Prague spojená s finanční odměnou a prezentací fotografické tvorby na galerijním webu. Soutěže se ve velké míře zúčastňují studenti vysokých škol a mladí profesionální fotografové. Před komisí se tak rozprostírá situace, která v nemalé míře hovoří o stavu nebo charakteru fotografie tvořené nastávající generací.
Prodejní výstava fotografií a obrazů Jana Saudka

Zhruba do 31. ledna bude v kavárně Mezzoforte otevřena prodejní výstava fotografií a obrazů Jana Saudka. Kurátorem výstavy je významný fotograf Josef Louda. Počátkem 80. let dostal svou první velkou odměnu za své nadání ve výši tisíc dolarů, což se rovnalo jeho celoročnímu platu dělníka, jímž v této době ještě stále byl. Po tomto úspěchu nastal konečně obrat k lepšímu a zároveň skončilo jeho nekonečné každodenní dření se ve fabrikách. Zapříčinila to skutečnost, že ke své velké radosti dostal legitimaci Fondu československých výtvarných umělců. A právě od té doby byl konečně „na svobodě“. V roce 2005 nakladatelství Slovart vydalo výpravnou knihu Saudkových obrázků, současně jeho přítelkyně Sára připravila a uspořádala k jeho 70. narozeninám jako dárek velkou výstavu. Kniha se ihned vyprodala.