výtvarné umění
Fotografie Josefa Loudy na Staroměstské radnici
Do 9. června můžete v křížové chodbě a rytířském sále Staroměstské radnice navštívit průřezovou výstavu fotografa Josefa Loudy s názvem 3N (Nápad – Náhoda – Nálada). Fotografii nestudoval. Pracoval mimo jiné i v Public relations TV NOVA, kde působil jako referent pro styk s veřejností. Inicioval vznik Nadace Nova. Založil a organizoval největší charitativní koncerty pro mentálně postižené v rámci TV Nova. Od roku 2000 je nezávislým fotografem a publicistou. Je autorem desítek titulních stran prestižních časopisů, stovek otištěných fotografií, článků, reportáží a rozhovorů. Měl několik úspěšných samostatných výstav. Je trojnásobným vítězem soutěže Praha fotografická, autorem námětu televizního dokumentu Bratři Saudkové a projektu Múza očima múz.
Výstava Pavly Malinové je výstavou pro ČLOvěčENDStwo
Do 25. května můžete v galerii City surfer navštívit výstavu Pavly Malinové s názvem Vírar. Úvodní text k výstavě vás možná přesvědčí na tuto výstavu zajít. „Vírar, věřím v..... balíček, podle tapety plochy poznáš, co jsi. Sranda a vážnost zároveň, deprese versus reflexe, můj svět v tomhle světě. Kreslím a maluji buclaté polotvary, hrobky, architektura, záda bolí, mám ráda dvojobojí. Smajlík, meditace, likvidace. No zkrátka ČLOvěčENDStwo, člobrdíčkové, čučíš.“
Epos 257 v Trafačce
Do 25. května můžete v Trafo gallery navštívit dílo Epose 257 s názvem Nemůžu jinak. Výstava nevybíravým způsobem představí vyhraněný názor umělce na reklamu ve veřejném prostoru kolem nás. Tento postoj Epos demonstroval poprvé v roce 2009, od té doby se projekt urban shoot painting značně vyvinul. Prostor galerie projekt nesvazuje, naopak umožňuje nahlédnout do zákulisí výrobního procesu a příprav, vzniká zde napětí samo o sobě, aniž bychom museli nutně tušit, o co přímo jde.
Richard Augustin: "Uměním žiju a tvořím, abych žil"
Do 2. června můžete v galerii Břehová navštívit výstavu Richarda Augustina s názvem Předzvěst léta. Richard Augustin je český výtvarník, malíř a grafik. Pod jeho rukama vznikají umělecké a designové práce, zejména obrazy, objekty, časopisy, knihy a fotografie. Je zcela autodidaktickým umělcem, jeho tvorba není formována žádnou výtvarnou školou, směrem ani manýrou. Uměním prostě žije a tvoří, aby žil. Autorská umělecká tvorba je hlavní, nikoli však jedinou činností, kterou se zabývá. Pracuje na řadě komerčních i nekomerčních zakázek, které jsou svým charakterem inovativní a tvůrčí. Navrhuje design novin a časopisů, firemní vizuály, interiérové dekorace, maluji portréty i žánrové výjevy.
Restart Rastru v přestěhovaném Dolmenu
Do 8. června bude v přestěhované galerii Dolmen otevřena výstava výtvarné skupiny Rastr s názvem Restart. Tato skupina je volným sdružením čtyř umělců. Nápad založit skupinu vznikl v únoru roku 2007. Toto seskupení není jen náhodným přátelským spolkem, ale vychází ze společného názoru odkazujícího ke klasické realistické malbě. Ta u nás ve srovnání se zahraničím není tak rozšířená a právě na tento fakt umělci z Rastru upozorňují. Na jejich výstavách dochází k zajímavé konfrontaci fotorealistických maleb tří výtvarníků se skutečnými fotkami jednoho fotografa.
Uměním ke svobodě
Do 31. května můžete v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit výstavu Uměním ke svobodě. Představuje výsledky stejnojmenného mnohovrstevného projektu občanského sdružení Audabiac. To se již více než 10 let věnuje práci s dětmi z dětských domovů, pro které organizuje celou řadu aktivit, zejména letní tvůrčí pobyty a další setkání. Každým rokem při nich děti vytvoří množství rozmanitých artefaktů, které ale až doposud zůstávaly skryty zrakům veřejnosti. To se však v tomto výročním roce desetiletého pořádání letních pobytů změní právě díky výstavě Uměním ke svobodě, na které budou výsledky tvůrčí práce dětí představeny.
Ďáblíci a strašidýlka Josefa Váchala
Do 10. června můžete v galerii Moderna navštívit zajímavou výstavu 80 grafických listů a akvarelů Josefa Váchala s názvem Přírodopis strašidel. Výstava výtvarníka Josefa Váchala je věnována především unikátnímu souboru Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel, neobyčejné cestě mezi ďáblovými dětmi, přízraky a bytostmi přírodními, zjevujícími se často hříšnému člověku. Na výstavě najdeme na dvacet barevných dřevorytů elfů, pavorů (koňohlavů), skřetů, víl, meluzín, polednic, pašotků, harpyjí i permoníků-trpaslíků, namnoze zlomyslných.