výtvarné umění
Říká si Murhaaya a vystavuje v Kimla's coffee

V pražské kavárně Kimla's coffee se opět vystavuje. Do 6. května je tu totiž k vidění výstava fotografa Benna Murhaaya s názvem After Dark. Benn je interním fotografem tetovacího studia Hell a spolupracuje s uměleckou skupinou Amanitas, která nabízí širokou škálu tvůrčích postupů a fúzi fireshow, žonglování, fyzického divadla, živého zpěvu, autorsky mixované hudby, závěsné i pozemní akrobacie, pantomimy. Manipulace s objekty a scénické tance jsou ve spojení s velmi silnou vizuální složkou. V Kimla's coffee tedy zase došlo ke spojení umění, vůně kávy a chutě vína.
Petar Pironkov se představuje v Bulharském kulturním institutu

Do 6. května můžete v Bulharském kulturním institutu zhlédnout výstavu olejomaleb Petara Pironkova. Petar Pironkov vystudoval Výtvarnou akademii v Římě. V letech 1997–2013 uspořádal více než třicet samostatných výstav. Účastnil se mnoha plenérů a uměleckých přehlídek v Bulharsku i v zahraničí. Je nositelem několika prvních cen za malbu. Pracuje v oblasti malé figurální malby. Jeho práce jsou majetkem soukromých sbírek v Bulharsku, Itálii, Belgii, Francii, Anglii, Německu, Rakouskou, Číně, USA aj.
Fotografka Martina Kopecká Jurčeková: "Kulturu vytváříme my všichni, záleží na nás, jaký tvar jí dáme."

Královéhradecká fotografka Martina Kopecká Jurčeková se k fotografii dostala postupem času. V roce 2002 začala studovat speciální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové a studium tohoto oboru zakončila v roce 2008 na Masarykově univerzitě v Brně. Roku 2006 však nastoupila do Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky brněnské univerzity u MgA. Jiřího Víška. Po studiích nastoupila jako fotografka do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde setrvala do roku 2012. Nyní probíhá v královéhradecké galerii AMB výstava s názvem Reflexe 21, Stejně stejní, na které Martina vystavuje spolu s dalšími dvěma autorkami. Výstava potrvá do 10. května.
Benátky v Montanelli

Do 30. května můžete v Muzeu Montanelli navštívit skupinovou výstavu s názvem Venice, Venice! Výstava představuje umělecká díla ze sbírky Nadace DrAK a zároveň poukazuje na program Muzea Montanelli při příležitosti La Biennale di Venezia 2013. Zastupeni jsou tito umělci: D. Pešta, M. Bláhová, V. Bláha, K. Heilmayer, K. G. Oehlert, P. Roučka, P. Skavová, A. Šimotová a J. Zrzavý. Ústřední instalaci vytvořil Daniel Pešta. Tento český multimediální umělec je zastoupen v řadě evropských muzeí a sbírek. V letošním roce se představil v německém Bundestagu v rámci výstavy Kunst in der Katastrophe.
Tactus - udělejte dobrou věc. Už jen do zítřka

Jenom do soboty 20. dubna můžete v prostorách Dvouleté katolické střední školy v Praze vidět Tactus 2013 – výstavu účastníků soutěže hmatově ilustrovaných knih pro nevidomé. Je také výjimečnou možností navštívit jinak běžně nepřístupné prostory školy. Soutěžilo se ve třech kategoriích: 1. Dětská beletrie – hlavní kategorie, koresponduje s pravidly mezinárodní soutěže. 2. Didaktická kniha – zařazeno prvně jako zvlášť hodnocená kategorie. 3. Předmětová pohádka – nově zařazená kategorie. Shledáváte-li projekt podpory tvorby hmatově ilustrovaných knih za smysluplný a chtěli byste jej podpořit, pomůže každý váš příspěvek. Případné finanční dary posílejte na účet, který je zřízen výhradně k tomuto účelu: 2600312541/2010. Napíšete-li kontaktní údaje, zájemcům bude zasláno potvrzení o daru, případně dle dohody bude uvedeno vaše logo.
Ladislav Hübelbauer: "Kreslím hlavně pro sebe, kreslím rád a budu kreslit dál"

Ne každý kuchař rád kreslí. Ne každému kuchaři kreslení jde. Vařil ve vyhlášených královéhradeckých restauracích (U Dvora, U Radnice nebo Inspirace). Jeho jméno je Ladislav Hübelbauer. Říká si Sethi. Od roku 2007 již pracuje v jiném než kuchařském oboru, ale kreslení věrný zůstal. Kromě kresby si rád zarelaxuje u čtivé knížky, u dobrého filmu, u tvrdé muziky anebo amatérského boxu. Tvrdý chlap na pohled. Uvnitř pravý opak.
Zuzana Kutová: Enkaustika - malování horkým voskem

Mladá výtvarnice Zuzana Kutová z Hradce Králové se vždy věnovala spíše technickým oborům, vystudovala marketing výpočetní techniky, na druhou stranu je velmi duchovně a výtvarně založená. Před sedmi lety navštěvovala kurz reiki a o dva roky později se stala reiki terapeutkou. V roce 2009 absolvovala kurz enkaustiky, pak o rok později kurz pro pokročilé. Enkaustika je malířská technika, kde se používá horký, nejčastěji včelí vosk, do kterého je přidáván barevný pigment. Samotné slovo enkaustika v překladu znamená vypálení. Vosk je pak nanášen pomocí enkaustické žehličky na papír.