výtvarné umění
Cestovatel, ne usedlík - to je Alfred Šupík
Do 20. prosince můžete v galerii Atrium navštívit výstavu fotografií Alfreda Šupíka s názvem Má imaginární domovina. Jeho nová samostatná výstava nám dá příležitost podělit se s širokým obzorem jeho fotografických prací. Tematický název se může zdát velice ambiciózní a Alfred Šupík není ani první ani jistě poslední, kterého se toto téma hluboce dotýká. Je to také téma, které je v současné době rozšířeného cestování a mezinárodní komunikace všeobecně zcela aktuální. Kdy hranice, ať už chceme nebo ne, mají zcela jiný charakter ve srovnání s nedávnou minulostí. Ačkoliv se před několika lety Alfred usadil v Praze, on sám nepovažuje tento krok za konečný, protože jak říká: „Vždy jsem se cítil spíše cestovatelem než usedlíkem.“
Umělecké intervence v Goethe Institutu
Až do roku 2015 by budovu Goethe-Institutu v Praze měly okupovat umělecké intervence souhrnně nazvané Rub a líc. Budova Goethe-Institutu slouží nejen jako místo pro setkávání se současným německým uměním, ale zároveň se díky aktuálnímu projektu uměleckých intervencí představuje zcela v novém kabátě. Pod vedením kurátora Stephana Berga, ředitele Kunstmuseum Bonn, dostala šestice německých umělců za úkol proměnit veřejně přístupné prostory institutu. Michael Jäger, Antje Schiffers & Thomas Sprenger, Julia Schmid, Heike Weber a Sascha Weidner vytvářeli od roku 2011 umělecké intervence, které dialogicky reagují na budovu, na město Prahu, na kulturní a společenský kontext a na úlohu Goethe-Institutu. Tyto práce, které zde zůstanou do roku 2015, byly 22. listopadu za přítomnosti všech zúčastněných umělců, kurátora a sponzora katalogu představeny veřejnosti. Projekt Rub a líc doplní publikace v němčině a češtině.
Další talent z Rittsteinova ateliéru: Tomáš Jetela
Do 20. ledna bude v galerii Malostranská beseda otevřena výstava obrazů Tomáše Jetely s názvem Holky, kosti a modrej kluk. Nedávný absolvent AVU ateliéru malby Michaela Rittsteina a talentovaný umělec představuje sérii nových obrazů. Jetela volně navazuje na svoji diplomovou práci Knihovna’, která byla vystavena v jedné z brněnských knihoven i v brněnské Galerii mladých. Umělec vytváří monumentální plátna, kombinuje olejomalbu s technikou koláže. Experimentuje nejen s nalepováním stránek knih na plátno, ale i s jejich přemalováním a následným stržením, vrstvením zbylých otisků, nebo dokonce se zapalováním papírových kapesníčků na malbě a následnou strukturou barev. Vznikají tak vrstvené obrazy, které se dají označit téměř za asambláže.
Fotograf Alexander Dobrovodský v Újezdu
Do 24. ledna bude v klubu Újezd otevřena výstava fotografií Saši Dobrovodského s názvem Plebejbojs. Mladý výtvarník Alexander Dobrovodský se narodil do slovensko-rusko-italské rodiny v Bratislavě, vyrůstal však v Praze. Po dokončení střední školy odcestoval do Pittsburghu studovat na Manchester Craftmen's Guild. V roce 1999 získal stipendium na Art Institute of Pittsburgh, po roce však studium předčasně ukončil a vrátil se do Prahy v očekávání zajímavějších výzev. V roce 2000 zahájil kariéru profesionálního fotografa pro časopisy a agentury (Esquire, Elle, Marie Claire, MOE (Japonsko), Release (Nizozemí), Živel, FHM aj.), neopustil ale ani volnou tvorbu, jejíž doménou je meditativní zachycování krajiny pomocí deskového fotoaparátu na ploché filmy. Rok 2005 strávil v Amsterodamu jako fotograf novin Amsterdam Weekly. V roce 2002 získal v soutěži Czech Press Photo 1. cenu v kategorii Portrét a 2. cenu v kategorii Umění.
Krása divoké přírody
Zhruba do 15. ledna bude v mezinárodní jazykové škole O'key otevřena výstava fotografií Jevgenije Michajlova s názvem Na cestě se slony. Tématem výstavy je krása divoké přírody a zvířata ve svém přirozeném prostředí. Jak řekla akademická ředitelka školy, paní Katerina Sharuda: „Zima se blíží a počasí nás už netěší svým teplem. Proto jsme se rozhodli uspořádat přesně takovou výstavu, abychom zahřáli naše studenty a hosty, nabili je zářivými a horkými slunečními paprsky.“
Petr Faltus v Divadle Bez zábradlí
Jenom do 30. listopadu můžete ve foyer Divadla Bez zábradlí navštívit výstavu obrazů Petra Faltuse s názvem Úlet Šumavou. V roce 1992 absolvoval studium na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, ateliér ilustrace a grafiky u prof. Jiřího Šalamouna. V průběhu studia získal stáž na Fachhochschule für Gestaltung v Hamburku (prof. Stoye). Ve své umělecké tvorbě se věnuje malbě, grafice a ilustraci. Kromě pravidelných prezentací v České republice – např. výstavy v Salmovském paláci na Pražském hradě, Galerii kritiků v Paláci Adria, Mánesu, Galerii Lapidárium, Vyšehradě a na pražské Novoměstské radnici – vystavoval rovněž v Paříži, Florencii, Toledu, Hamburku, Hannoveru, Métách, Berlíně, Katovicích, Mostaru, Banja Luce či Bratislavě. Svými obrazy a grafikami je zastoupen v galeriích a soukromých sbírkách v ČR i zahraničí. Žije a tvoří v Praze.
Univerzita Předlice a 20. výročí založení VŠ uměleckých studií na UJEP
Do 27. ledna můžete ve Veletržním paláci NG navštívit dokumentační výstavu s názvem Univerzita Předlice. V rámci výstavy budou představena umělecká díla reagující na situaci Předlic – industriálního předměstí Ústí nad Labem. Předlice jsou přitom jednotlivými autory reflektovány z různých hledisek, která akcentují jejich historická, urbanistická, architektonická, environmentální či současná společenská specifika. Zásadním leitmotivem výstavy je fakt, že Předlice reprezentují širší problematiku sociálně vyloučených lokalit. Pedagogové i studenti Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se ve svých projektech zaměřují na umělecké intervence do urbánního prostoru této ekologicky i sociálně poznamenané průmyslové a obytné čtvrti a otevírají komunikační prostor i umělecký dialog směrem k místním obyvatelům.