výtvarné umění
Silnější pouto k umění ve mně vzbudil výtvarný kroužek na základní škole
Abstraktní malířka Štefánia Haramachová pochází ze Slovenské republiky. Vztah k umění měla již od dětství. Zlomovým okamžikem však byl výtvarný kroužek, který navštěvovala na základní škole. Jak sama výtvarnice říká, teprve ten v ní probudil silnější pouto k umění. Středoškolské studium absolvovala v Trenčíně, odkud se po studiích opět vrátila do rodné obce, kde žije dodnes. Pokud budete vážit cestu na Slovensko, nenechte si ujít výstavu Štefánie Haramachové, která se bude konat od 17. ledna do 10. února 2012 ve výstavních prostorách Záhorského osvetového strediska Senica v Trnavském kraji.
Načeradského proměny
Do 17. ledna 2012 bude v Galerii Dolmen otevřena výstava Jiřího Načeradského pod názvem Proměny upírovy. Autor se tentokrát představí v industriálních prostorách galerie kolekcí 30 velkoformátových obrazů z posledních dvou let. Výstava naváže na nedávnou autorovu prezentaci v Galerii Zlatá husa. Zatímco na předchozí výstavě byla současná tvorba Načeradského konfrontována s jeho tvorbou ze 60. let, na výstavě Proměny upírovy autor představí další obrazy z posledního tvůrčího období samostatně.
Kluk z Chemistry
Do 21. prosince je v Galerii Chemistry k vidění výstava obrazů Tomáše Němce s názvem Stůl jednoho kluka. Tomáš Němec patří v rámci Chemistry Gallery k nejúspěšnějším mladým českým umělcům, které galerie prezentuje. Výstava představuje jak výběr obrazů z letošní Tomášovy diplomové práce, tak zcela nová plátna, která jsou ukázkou romantické, expresivní a energické malby zpracované s bravurním malířským mistrovstvím.
Jsme ze stejné planety
Pouze do 20. listopadu bude v dolním foyer Divadla Archa otevřena výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Jsme ze stejné planety. Výstava barevných dokumentárních snímků mapuje osudy lidí, kteří se narodili stovky a tisíce kilometrů od českých hranic, ale rozhodli se žít v Česku. Příběhy tří desítek cizinců, kteří v České republice našli druhý domov. Autor se zaměřil především na zmapování rodinného či pracovního prostředí, podle toho, kam ho oslovení lidé pozvali nebo kde je právě zastihl. Celý cyklus je součástí projektu Pozitivní obraz cizince v ČR.
Královéhradecký van Gogh
Josef Audrlický a Vincent van Gogh… Také vidíte v jejich portrétech tu podobnost? Ty silné tahy štětcem. Ty barvy. Neuhasitelná vášeň pro umění. Malování je pro Josefa vyjadřovacím prostředkem stejně důležitým a živým jako slovo. Jeho obrazy jsou kromě jeho vlastních pocitů ztělesněním inteligence a analýzy, ale kdo nemaluje bez pocitů? Rád experimentuje s kontrasty a barevnou harmonií. Duši námětu se snaží zachytit prostřednictvím používaných barev a rytmu.
Architektura hlavního města v historickém hledáčku
Do 19. února 2012 se koná v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice výstava s názvem Fotografování pražské architektury, 1848–1921. Na výstavě fotografií z období 2. poloviny 19. a prvních dvou desetiletí 20. století je zveřejněno víc než 100 známých i dosud neprezentovaných snímků z různých sbírek. Výstava je první částí plánované trilogie připravené Útvarem rozvoje hl. města Prahy. Podobný cyklus zaměřený na způsob a metody fotografování pražské architektury nebyl dosud realizován. Netradiční architektonické řešení výstavy naznačuje, že i na dějiny fotografování hlavního města lze pohlížet z méně obvyklých úhlů pohledu.
Současné vizuální umění
Do 22. prosince je v galerii Dvorak Sec k vidění výstava No borders. Appeal to heaven. Výstava vzniklá za přispění České spořitelny, a. s., představuje umění několika zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Z každé z těchto zemí byla vybrána vždy alespoň jedna výrazná osobnost současného vizuálního umění. Výstava mapuje u nás dosud nepříliš prozkoumané oblasti a jejich osobité umělecké projevy. Cílem je naznačit nový, jiný pohled na současné umění a zároveň přinést zajímavá srovnání a konfrontace.