výtvarné umění
Autorská individualita "mainerovců"

Do 2. března bude v prostorách „dočasné galerie“ D-ecore otevřena výstava s názvem Druhoroj. Výstava mapuje současné tendence v díle generace autorů, kteří jsou spjatí s působením profesora Martina Mainera na brněnské FAVU. Jedná se o první výstavu v roce 2012, kterou The Chemistry Gallery uspořádala ve spolupráci s Výtvarným ateliérem malování a kreslení a studiem D-ecore. Cílem výstavy je nejen dát přizvaným umělcům opětovnou a novou příležitost prezentovat své nejnovější práce na společné kolektivní výstavě, ale taktéž poodkrýt jemné významové a formální aspekty tvorby, které určují jak jejich autorskou individualitu, tak i určitou příslušnost k jisté vznikající generaci autorů – „mainerovců“.
Intimní záběry očima fotografky

Do 4. března bude v Písecké bráně otevřena fotografická výstava Lucie Svobodové s názvem Co zůstává běžně skryto. Výstava fotografií obsahuje dvě na první pohled odlišná témata – černobílou figurální fotografii a barevnou kolekci detailů rostlin. Intimní záběry zobrazují více či méně odhalené ženské křivky a detaily květin, kde si nejste jisti, která konkrétní květina je pod barevnou siluetou, detailem či křivkou znázorněna. Spojující linkou dvou rozdílně zpracovaných témat jsou ženské oči fotografky.
"Nepoddávejte se překážkám, které nám život staví do cesty," říká sochařka Eva Dlabáčková z Hradce Králové

Královéhradecká sochařka a velká milovnice zvířat Eva Dlabáčková se narodila ve znamení Štíra 15. listopadu 1948 v Hradci Králové. Vystudovala obor sochařství na SUPŠSK v Hořicích v Podkrkonoší. Uskutečnila několik výstav, např. v Domě umělců (Hradec Králové, 1972), Galerii Rondo (Hradec Králové, 1997 a 2011). Realizovala také tyto plastiky: reliéf Niké (Třebechovice p. O., 1972), sochu Torzo (Holohlavy, 1974), reliéfní nápis s osvětlením (Lázně Bohdaneč, 1975) a nástěnnou plastiku – Sigma (Hradec Králové, 1977). Od roku 1968 pracuje jako galeristka v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
Stop násilí na ženách

Do 14. března bude v Evropském domě otevřena výstava NE násilí na ženách. Výstava představuje vítězné práce evropské soutěže v tvorbě tiskových inzerátů proti násilí na ženách, kterou vyhlásila OSN. Z více než 2 700 tiskových inzerátů zaslaných do soutěže ze 40 evropských zemí jich do finále postoupilo 30. Porota složená z odborníků na reklamu, design, fotografii a zástupců OSN vybrala za vítězku dánskou designérku a fotografku Trine Sejthenovou a její práci Násilí nemusí být vidět. Hlavní cenu – šek na 5 tisíc eur – převzala autorka na slavnosti v Madridu za účasti španělské královny Sofie.
Talent mladých grafiček

Pouze do 29. února je v Napa baru a galerii k vidění výstava dvou talentovaných ilustrátorek Lindy Rotterové a Leny Pokalevové. Jde o jejich první mimoškolskou výstavu. Obě momentálně studují VOŠ grafickou, zároveň mají také i ilustrátorskou a malířskou minulost. Jejich práce obsahují velké spektrum technik a materiálů: akryl, vodové barvy, fixy, pastelky, linoryt, výstřižky. Na této výstavě prezentují jak svá osobní díla (plakáty, CD obaly), tak i práce pro klienty, vytvořené za posledních pět let.
Ivan Vosecký: Nepanikařte!

Do 22. března bude Galerie Petr Novotný hostit výstavu Ivana Voseckého s názvem Don't panic! Bůh je mocnější než ďábel. Na první výstavě letošního roku představuje Galerie Petr Novotný aktuální malířskou tvorbu pražského autora Ivana Voseckého. Vosecký se narodil roku 1963 v Hradci Králové. Původním povoláním je architekt, architekturu studoval od roku 1981 do 1987 na ČVUT v Praze. Po studiích pracoval v architektonické kanceláři v Londýně. Od roku 1990 do 1997 studoval na pražské AVU postupně u Milana Knížáka, Michala Bielického, Miloše Šejna, Jiřího Davida a studium zakončil u Vladimíra Skrepla. Žije a pracuje v Praze.
Vyhraněný solitér, úspěšný outsider a poučený samouk?

Do 9. března bude v Galerii Montmartre k vidění menší výstava Michala Singera doprovázející knihu básní J. H. Krchovského Svět, ve kterém žiji, beztak vůbec není… M. Singer je slovy Radana Wagnera „vyhraněný solitér, úspěšný outsider a poučený samouk“. Své obrazy dnes představuje na reprezentativních samostatných či kolektivních výstavách. Budí zájem a zvědavost širší i odborné veřejnosti, počet jeho sběratelů narůstá. Po neúspěšném pokusu dostat se na AVU vystudoval filozofii na FF UK v Praze. Po vystudování vystřídal několik dělnických povolání. V roce 1989 stál u vzniku časopisu Respekt, jehož se stal výtvarným redaktorem. Po třech letech odešel na volnou nohu a od té doby se věnuje výhradně volné malířské tvorbě.