výtvarné umění
Velkolepá výstava Jana Kotíka ve Veletržním paláci
Až do 23. března bude v Praze k vidění velkolepá výstava malíře Jana Kotíka. Podle slov kurátorky výstavy Ivy Mladičové byl Jan Kotík „malíř celoživotně zaujatý tématem podstaty uměleckého díla a jeho role ve společnosti, schopný výrazné intelektuální reflexe. Výchozí pojetí obrazové plochy opakovaně transformoval, dospěl k různým variantám malířského objektu. Vytvářel i grafiky, kresby, koláže, invenčně zasáhl do sféry užitého umění a průmyslového designu, realizoval se v teoretické oblasti. Celek jeho díla tvoří živý proměnný proud, založený na metodě transformování daností“. Nenechte si ujít tuto výpravnou výstavu, která probíhá ve Veletržním paláci Národní galerie.
Pod povrchem slastí s Olgou Path Štiplovou
Do konce října bude v galerii IDEA na Letné k vidění fotografická výstava novinářky Olgy Path Štiplové. Zajímavostí je, že veškeré fotografie byly pořízeny mobilem. Kromě mobilu je spojují i starožitné zlaté rámy, do kterých autorka snímků své fotografie zasadila. Navíc jsou to snímky nafotografované na VIP akcích, které nebyly pro veřejnost. Veřejnosti jsou však díky této výstavě zprostředkované.
Unikátní fotografická výstava Tarase Kuščynského na Staroměstské radnici
Fotografická výstava Tarase Kuščynského právě probíhá ve Staroměstské radnici. Nejznámější Kuščynského díla pocházejí nejspíše z 60.-70. let minulého století. Proslavil se inscenovanou fotografií. V jeho snímcích hraje hlavní roli především žena. Součástí jeho tvorby jsou i portréty známých osobností. Taras Kuščynský byl původem z Ukrajiny. Poté, co je otec opustil, odešel s matkou do Prahy, kde žil a tvořil po celý zbytek svého života. Výstava Tarase Kuščynského je na Staroměstské radnici k vidění do 11. listopadu.
Skupina Lunchmeat v klubu Neone
Jen dnes 20. října lze spatřit v klubu Neone skupinovou výstavu s názvem Naked Lunchmeat. Na výstavě se představují jednotliví členové Lunchmeatu. I když je tato skupina veřejnosti známá spíše jako produkční společnost, její členové se angažují také jako umělci. Věnují se malbě, kresbě, videoartu, performancím, videoinstalacím aj. Vše spojuje dohromady hudba či zvuková stopa.
Mamuti a ňadra Jirky Housky v Alex Art gallery
Pouze do 29. října bude v Alex Art gallery k vidění výstava mladého výtvarníka Jirky Housky se zajímavým názvem Ňadra a mamuti. Výtvarník Jirka Houska jako malíř vzešel z ateliéru Zdeňka Berana. Upřednostňuje figurální malbu, z níž nejblíž má k portrétům. Kromě portrétů rád maluje také krajinu, pravěká zvířata a související náměty z přírodních věd, jako jsou paleontologie nebo kryptozoologie.
Dominik Mareš a jeho malby ve Šporkovském paláci
Ve Šporkovském paláci v Praze probíhá výstava Dominika Mareše s názvem Vidím dál, stojím na ramenou obrů. Mladý výtvarník Dominik Mareš se začal malování věnovat během středoškolských studií. V roce 1992 měl svoji první velkou výstavu v Domě umění v Praze, která se setkala s velkým úspěchem. O pět let později již vystavoval v Národním technickém muzeu v Praze, kde veřejnosti představil na sedmdesát svých děl. Pak už následovala slibná kariéra. Výstavu malíře Dominika Mareše lze navštívit do 26. října.
Tváře v Artinboxu
Výstava s názvem Mentální vrstevnice II – Tváře je k vidění v galerii Artinbox. Jsou zde představena díla z několika ateliérů – českých i zahraničních. Tématem letošního projektu Mentální vrstevnice je portrét a autoportrét. Autory děl jsou lidé s mentálním postižením a jinak duševně nemocní. Ateliéry, ze kterých tato díla pocházejí, jsou především místem svobody pro umělcovo vyjádření. Výstava je otevřena do 5. listopadu.